Wybór odpowiedniej osłony zewnętrznej dla okien to kluczowa decyzja dla funkcjonalności i komfortu użytkowania budynku. Do ochron przed światłem słonecznym, temperaturą i wiatrem najlepiej sprawdzają się żaluzje fasadowe oraz rolety zewnętrzne. Jakie są między nimi różnice? Żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne – co lepiej wybrać?

Specyfika rozwiązań

Zewnętrzną ochronę budynku zapewniają żaluzje fasadowe. Ich główne zadania polegają na niwelowaniu potencjalnie szkodliwych oddziaływań atmosferycznych (takich jak śnieg, mróz, deszcz wiatr, słońce), a także zabezpieczaniu trwałości fasady. Na ich konstrukcję składają się panele wykonane z anodowanego lub lakierowanego aluminium oraz specjalne profile o dużej wytrzymałości. Dodatkowo posiadają one odpowiednie systemy mocowania konstrukcji dostosowane do różnych rodzajów ścian oraz fasad. Rolety zewnętrzne z kolei są popularnym rozwiązaniem. Montowane na zewnątrz, mogą dodatkowo pełnić funkcję antywłamaniową. Jest to uniwersalne rozwiązanie, skuteczne w ochronie przed słońcem, nie jest jednak efektowne wizualnie. Gwarantuje za to pełną osłonę przed czynnikami zewnętrznymi i wścibskimi spojrzeniami sąsiadów.  

Własności obu rozwiązań

Ważną zaletą nowoczesnych żaluzji fasadowych jest ich wysoka odporność na silny wiatr (nawet do 10 stopni w skali Beauforta). Lista korzyści z ich zastosowania jest jednak o wiele dłuższa. Najlepiej sprawdzają się w najcieplejszych okresach roku, skutecznie chroniąc pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem i zapewniając komfort termiczny lokatorom. Możliwości osłony są znaczne: lamele potrafią pochłaniać nawet do 80% promieni słonecznych przed ich dotarciem do szyby. Niezwykle istotne jest to, że przy tak szerokiej ochronie przeciwsłonecznej żaluzje nie ograniczają widoku na zewnątrz. Dodatkowym atutem jest możliwość regulacji ilości i natężenia padającego do wnętrza światła, dzięki zastosowaniu opcji ruchomych lameli. W zależności od konkretnych potrzeb można pomieszczenie rozświetlić lub całkowicie zaciemnić. Takiej właściwości pozbawione są rolety, co może być ważnym czynnikiem przy wyborze rodzaju osłony budynku. Dostępna jest również opcja lameli stałych, montowanych najczęściej pod kątem 30 i 45 stopni. Żaluzje fasadowe w tej wersji instaluje się:
  • w płaszczyźnie pionowej (przed fasadą, nad oknami),
  • poziomej (stosowanej w daszkach),
  • na dachach lub schodach (tu służą osłonie urządzeń wentylacyjnych).
Do innych ważnych zalet należy z pewnością zaliczyć korzystny wpływ na bezpieczeństwo budynku, a także odczuwalne ograniczenie zewnętrznego hałasu. Słabszą stroną żaluzji fasadowych jest ich funkcjonalność w okresie zimowym. Możliwe są niewielkie redukcje utraty ciepła w pomieszczeniach. Z tego względu ich użyteczność termiczna jest w chłodniejszych porach roku ograniczona. Rolety zewnętrzne wygrywają pod względem ochrony przed światłem zewnętrznym, która wynosi aż do 100%. Równocześnie dają one ochronę termiczną, dzięki zatrzymywaniu 40% ciepła, które wpływa do pomieszczenia przez okna. Posiadają jeszcze inną zaletę – są w stanie zmniejszyć poziom hałasu w domu o 14 decybeli. Ich wadą jest jednak zupełne odcięcie od świata zewnętrznego, nie ma możliwości by ustawiać je tak, by chroniły i dały dostęp do widoku za oknem.

Żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne – które rozwiązanie wybrać?

Oba rozwiązania dzięki precyzyjnej technologii pozwalają coraz trwalej chronić fasady budynków. Aby osiągnąć ten cel, należy pamiętać o zasadach prawidłowego zarządzania systemem. Można nimi sterować na dwa sposoby: ręcznie za pomocą taśmy lub korby oraz elektrycznie (za pośrednictwem silnika oraz włącznika lub pilota na fale radiowe). Przy większych powierzchniach zalecane jest skorzystanie z tej drugiej możliwości ze względu na dyskomfort obsługi sterowania ręcznego dla użytkownika. Osłony zewnętrzne budynków pełnią dziś rolę nie tylko czysto pragmatyczną, ale stanowią ważny obiekt estetyczny. Odpowiednio dobrane są elegancką i atrakcyjną ozdobą różnego rodzaju budowli. Przy wyborze rodzaju i producenta ich osłony warto skorzystać z najnowszych osiągnięć technicznych i szerokiej palety atrakcyjnych zastosowań.